Klawiatura mechaniczna

Klawiatury mechaniczne od kilku lat podbijają polski rynek. Każdy przycisk posiada swój własny przełącznik indywidualnie rejestrujący nacisk. Klawiatury mechaniczne w porównaniu do klasycznych, membranowych są o wiele trwalsze i dokładniejsze.

Czy warto zainwestować w klawiaturę mechaniczną?

Jaka klawiatura mechaniczna?Mechanizm działania jest całkowicie inny niż w przypadku klawiatur membranowych. Pozwala to na maksymalne skrócenie czasu reakcji klawiszy. Klawiatury mechaniczne charakteryzują się odświeżaniem danych na poziomie 1000 Hz, a więc reagują z minimalnymi opóźnieniami w granicach 1 ms. Zdecydowana większość z nich jest również odporna na ewentualne zalanie. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest żywotność mechanizmów wynosząca nawet 60 milionów kliknięć, co jest wartością imponująca. Ponadto niektóre klawiatury mechaniczne posiadają tez zaawansowany antighosting – możliwość wciśnięcia jednocześnie wielu klawiszy bez efektu blokowania klawiatury. Wiele modeli wyposażonych jest również w opcje dodatkowe – podświetlenie, dodatkową pamięć, dodatkowe porty audio i USB itd.

Znani na polskim rynku producenci klawiatur mechanicznych:
Roccat, Sharkoon, Speed Link, A4Tech, Aerocool, Asus, Cherry, Cooler Master, Corsair, Gamdias, Gigabyte, HP, Logitech, Mionix, Natec, Ozone, QPad, Rapoo, Razer, Steel Series, Tesoro, Thermaltake, Tracer, Zalman.

Jednak z drugiej strony klawiatury mechaniczne charakteryzują się dość dużą wagą, a ponadto są głośne. Sprężyna, która odbija klawisz wytwarza dość duży hałas, szczególnie uciążliwy podczas szybkiego pisania czy grania. Tego typu sprzęt bywa nawet o kilkanaście decybeli głośniejszy od tradycyjnego.

Klawiatury mechaniczne do 100 zł RANKING

TOP Klawiatury mechaniczne do 100 zł Producent Cena
1Natec Genesis Thor 300 TKL białe podświetlenieNatecCena
2Sharkoon Skiller Mech SGK3SharkoonCena
3Rampage Hydra R6RampageCena
4Tracer MecanoTracerCena
5Natec Genesis RX75NatecCena
Jaka klawiatura mechaniczna do 100 zł?

* Klawiatury mechaniczne do 100 zł *

Rodzaje przełączników

W przypadku klawiatur mechanicznych jest dość duży wybór pomiędzy różnymi rodzajami przełączników. Najpopularniejsze są przełączniki Cherry MX w kilku wersjach do wyboru – niebieskiej, czerwonej, czarnej i brązowej.

Przełączniki Cherry MX RED odznaczają się niską siłą nacisku jaka jest potrzebna do uruchomienia jednego klawisza. Klawisze wciskają się lekko i są stosunkowo ciche. Rodzaj ten doskonale sprawdza się w grach, ale znacznie gorzej podczas codziennego pisania na komputerze. Decyzja o wyborze przełączniku powinna więc być także uzależniona od przeznaczenia klawiatury. Brązowe Cherry MX łączą w sobie z kolei cechy doskonale sprawdzające się zarówno podczas pracy z tekstem, jak i w czasie grania i to niezależnie od gatunku gry. Sam dźwięk nie jest również zbyt uciążliwy.

Cherry MX BLUE są zdecydowanie najgłośniejszymi, ale też i najszybszymi przełącznikami z tej oferty. Panuje powszechne przekonanie, że są świetnym rozwiązaniem dla pisarzy, dziennikarzy i innych osób, które utrzymują się z pracy przy komputerze. Niebieskie przełączniki są sprężyste i dają uczucie pisania na starej maszynie do pisania.

Dla graczy najlepiej sprawdzą się natomiast przełączniku Cherry MX BLACK. Są twarde i ciężkie, a jednocześnie dość ciche i niezwykle sprężyste. Jednak po długim użytkowaniu z uwagi na swoją znaczną twardość mogą powodować bóle palców.

Klawiatury mechaniczne do 300 zł RANKING

TOP Klawiatury mechaniczne do 300 zł Producent Cena
1Natec Genesis Thor 300 TKL białe podświetlenieNatecCena
2Sharkoon Skiller Mech SGK3SharkoonCena
3Rampage Hydra R6RampageCena
4Tracer MecanoTracerCena
5Natec Genesis RX75NatecCena
Jaka klawiatura mechaniczna do 300 zł?

* Klawiatury mechaniczne do 300 zł *

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu klawiatury mechanicznej?

Oprócz rodzaju zastosowanego przełącznika klawiatury mechaniczne mogą posiadać szereg dodatkowych elementów i właściwości. Ciekawym rozwiązaniem są klawiatury podświetlane, które umożliwiają komfortową pracę nawet w warunkach słabego oświetlenie zewnętrznego. Dużą popularnością cieszą się także modele bezprzewodowe, które zapewniają znaczną wygodę użytkowania i niezależność. Ponadto znika problem zbędnego okablowania. Klawiatury tego typu są de facto specyficznym połączeniem klawiatur mechanicznych i membranowych, gdyż przyciski są mechaniczne, ale same przekaźniki membranowe. Na rynku dostępne są również klawiatury mechaniczne bez części numerycznej. Są mniejsze i lżejsze od klasycznych i często stosowane w przypadku graczy.

Klawiatury mechaniczne bezprzewodowe RANKING

TOP Klawiatury mechaniczne bezprzewodowe Producent Cena
1HP Wireless Keyboard K2500HPCena
2California Access StrikeBack IguanaCalifornia AccessCena
3ModeCom MC-700WModeComCena
Jaka klawiatura mechaniczna bezprzewodowa?

* Klawiatury mechaniczne bezprzewodowe *

Klawiatury mechaniczne przewodowe, podświetlane RANKING

TOP Klawiatury mechaniczne przewodowe, podświetlane Producent Cena
1Natec Genesis Thor 300 TKL białe podświetlenieNatecCena
2Tracer MecanoTracerCena
3Natec Genesis Thor 300 TKL zielone podświetlenieNatecCena
4ModeCom Volcano LanpartyModeComCena
5Razer Blackwidow Chroma V2 Green SwitchRazerCena
Jaka klawiatura mechaniczna przewodowa?

* Klawiatury mechaniczne przewodowe *

Post Author: keyboardstyle

3 myśli o “Klawiatura mechaniczna

 • Tomek

  (7 września 2017 - 13:27)

  Ja mam klawiaturę firmy Natec i kupiłem ją za śmieszne pieniądze (z tego co pamiętam to ok. 40zł) i sprawuje się idealnie. Nie widzę sensu żeby przepłacać, skoro taki tani sprzęt działa bez zarzutów. Dodam też, że mam już ją 3 lata i nic złego się z nią nie dzieję 😉

 • Jumber

  (10 września 2017 - 22:03)

  Korzystałem z wielu klawiatur i mechaniczna sprawdza się zdecydowanie najlepiej. Czas reakcji jest faktycznie minimalnie szybszy niż w przypadku innych klawiatur co bardzo przydaje się w różnych grach. Osobiście mam sprzęt firmy Rampage i śmiało mogę go polecić innym gamerom 😉

 • Dawid

  (11 września 2017 - 12:13)

  Ja natomiast używam klawki Cougar 450k (pierwsze miejsce w rankingu 😉 ) i przyznam, że jest niesamowita. Komfort użytkowania jest najwyższy. Warto było zapłacić nieco ponad 200zł za ten sprzęcik. Sprawuję się idealnie przy różnych gierkach 😛 ps. spoko artykuł, wiarygodne rankingi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *