Klawiatury komputerowe w rankingach
Klawiatura dla gracza

Klawiatura dla gracza

Dobra klawiatura do gier powinna posiadać szereg dodatkowych funkcji, a także zapewnić lepszą precyzję i szybszą reakcję niż jej biurowy, multimedialny odpowiednik. Do tego dochodzi także o wiele lepsza ergonomia. Klawiatury dla graczy zazwyczaj także świetnie sprawdzają się na co dzień podczas pracy.


Przede wszystkim klawisze

klawiatura przewodowa dla graczy Razer BlackWidow Chroma
klawiatura przewodowa dla graczy Razer BlackWidow Chroma

Klawisze muszą być odpowiednio wyskalowane i rozmieszczone, co nie jest niestety regułą. Wiele klawiatur posiada miniaturowe przyciski enter, zbyt krótkie spacje czy ściśnięte klawisze bloku funkcyjnego, dlatego warto jeszcze przed zakupem sprzętu sprawdzić ich rozmieszczenie. Zdarza się również, że produkt różni się od tego zaprezentowanego na opakowaniu. Poza tym pozostaje kwestia kształtu, wysokości i profili klawiszy, co jednak jest w dużej mierze kwestią indywidualnych upodobań.

Warto również sprawdzić, jaka technika została wykorzystana do wykonania oznaczeń na przyciskach. W najtańszych modelach jest to zazwyczaj tampodruk, gdyż jest to metoda tania i umożliwiająca nadruk na różnego rodzaju materiałach, ale jednocześnie niezbyt trwała. Lepszym rozwiązaniem jest grawer laserowy i technika termosublimacyjna. Wówczas oznaczenia są widoczne i odporne na ścieranie.


Klawiatura mechaniczna czy membranowa?

Jaka klawiatura dla gracza mechaniczna?Klawiatura mechaniczna to rozwiązanie, które od lat cieszy się dużą popularnością. Każdy przycisk znajduje się na osobnym przełączniku. Przekłada się to na potrzebę użycia zróżnicowanej siły aktywacji przycisku oraz otrzymywaniu różnych informacji zwrotnych. Klawiatury tego typu są trwałe, ale niestety również przeważnie droższe. W chwili obecnej najpopularniejsze są klawiatury stykowe z gumowymi membranami lub mechanizmami nożycowymi.

Dobrym rozwiązaniem są przełączniki Cherry MX, gdyż potrafią wytrzymać nawet 50 milionów uderzeń. Występują one w kilku wersjach zróżnicowanych pod względem siły aktywacji czy skoku. Dla graczy najlepsze są przełączniki brązowe, nie wymagają bowiem znacznej siły aktywacji, są stosunkowo ciche, a poza tym dają wyczuwalną odpowiedź. Sprawdzają się też modele liniowe, czarne i czerwone – są bowiem szybkie i precyzyjne.

Jaka klawiatura dla gracza membranowa?Klawiatura membranowa jest nieco wolniejsza i mniej wytrzymała, ale również tańsza i cichsza. W tym przypadku pod klawiszami znajdują się długie membrany. Kliknięcie powoduje więc styk obszaru membrany z obwodem elektrycznym i galwaniczne zwarcie w miejscu przycisku. Tego typu konstrukcja zazwyczaj zapewnia niższy skok klawiszy. Klawiatury membranowe doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które lubią grać wieczorami (są ciche) i gustują w tytułach, które nie wymagają idealnego czasu reakcji.


Przewodowa czy bezprzewodowa?

Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest klawiatura przewodowa. Nie wymaga ona zasilania w postaci dodatkowych akumulatorków. Energię niezbędną do działania zapewnia jej bezpośrednie podłączenie do komputera. Wadą takiego rozwiązanie jest jednak obecność dodatkowego kabla i ograniczone pole działania.

W tej chwili klawiatury dostępne na rynku najczęściej wykorzystują porty USB lub PS/2. To drugie rozwiązanie powoli wychodzi już z użycia i pojawia się raczej w starszych modelach klawiatur. Wciąż jednak niektóre klawiatury dla graczy posiadają tego typu orty, gdyż charakteryzują się one znaczną szybkością reakcji oraz niskim obciążeniem procesora. USB jest jednak rozwiązaniem o wiele bardziej uniwersalnym.

Jaka klawiatura dla gracza przewodowa?

Klawiatura bezprzewodowa jest niewątpliwie wygodniejsza, ale należy zapewnić jej zasilanie. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się klasyczne paluszki lub akumulatorki typu AA lub AAA. Z drugiej strony nie ma problemu dodatkowego okablowania i zawsze można się z klawiaturą oddalić od biurka. Urządzenia tego typu komunikują się z komputerem na kilka różnych sposobów – przez Bluetooth (do 10 metrów zasięgu działania), Wi-Fi oraz podczerwień (zasięg od 1 do 6 metrów). Ze względu na ryzyko zakłóceń z otoczenia oraz większe opóźnienia rzadko są one stosowane przez graczy.


Dodatkowe funkcje

Wieczorem i nocą znacznym ułatwieniem jest np. podświetlenie. Lepsze modele pozwalają nie tylko na zmianę zabarwienia, ale nawet na wybór stref podświetlenia. Warto przede wszystkim postawić na model, który posiada kilkustopniową regulację siły podświetlenia i umożliwia przypisanie barwy do profilu w celu identyfikacji aktywnego zestawu ustawień.

Jaka klawiatura dla gracza z podświetlanymi klawiszami?


Klawiatury dla gracz RANKING

Najchętniej wybierane klawiatury dla graczy w aktualnych rankingu sprzętu w kategorii Klawiatury komputerowe.


3 Comments

  1. Czy naprawdę warto tyle płacić za klawiaturę? Ja też lubię sobie pograć w gry, ale do tej pory zawsze grałem na klawce za max. 70zł i nie narzekam 🙂 No ale przyznam, że artykuł przekonał mnie trochę do tego, żeby spróbować kupić coś lepszego 😀 Fajna sprawa te rankingi!

    XenX
  2. Uwierz mi, że jest różnica pomiędzy tańszą klawiaturą, a taką profesjonalną. Jeśli ktoś dużo gra w różne gry, to zdecydowanie powinien zainwestować w jakiś lepszy sprzęt. Komfort jest niesamowity! Ja śmigam na klawce Razer Deathstalker – petarda! Polecam 🙂

    Krzysiek
  3. Ja uwielbiam wszystkie podświetlane klawiatury 😀 Fajnie to wygląda. Mam klawkę Gigabyte Force K7 i jest świetna, polecam ją! Ogólnie dobry artykuł jak i cała stronka, wszystko zrobione profesjonalnie, widać, że pisał to ktoś kto ma pojęcie na ten temat. Pozdro 🙂

    Berry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *